Madison Backgammon Club

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Tournament Results 2003 - 2015

2015 Results

CHAMPIONSHIP (24): 1-Tak Morioka (IL), 2-Dennis Culpepper (VA); 1LC-Steve Brown (MN), 2LC-Vadim Nuniyants (WI).

ADVANCED (25): 1-Dan Wittkopp (MI), 2-Zachary Tabac (WI); 1LC-Jay Robinson (IL), 2LC-Paul Mangone (CA).

NOVICE (5): 1-Joe Green (WI); 2-Paulette Duong (IL).

BADGER CLASSIC (8): 1-Steve Brown (MN), 2-David Rockwell (IL).

AMATEUR JACKPOT (8): 1-Paul Mangone (CA); 2-Nick Blasier (TX).

DOUBLES (15 teams): 1-Mike Flohr (IL) & Faddoul Khoury (IL), 2-Steve Binenstock (MN) & Yuri Millman (MN).

BLITZ (16): 1-Keene Marin (WI), 2-Jeff Nitschke (MN).

SPEEDGAMMON (16): 1-Kevin Ahtou (MN), 2-Faddoul Khoury (IL).

QUICKIES (64): 1-Phil Simborg (IL), 2-Brian Vance (MI).

FASHIONABLY EARLY BIRD JACKPOT (16): 1-Steve Brown (MN), 2-Jack Edelson (WI).

EARLYBIRD JACKPOT #1 (16): 1-Sean Garber (IN), 2-Tak Morioka (IL).
EARLYBIRD JACKPOT #2 (8): 1/2-Charles Haley (IN) / Brian Vance (MI).

AFTER TOURNAMENT TOURNAMENT (8): 1-Sean Garber (IN), 2-Nick Blasier (TX).

 

2014 Results

CHAMPIONSHIP (28): 1-Ed O'Laughlin (VA), 2-Vadim Nuniyants (WI); 1C-Lucky Nelson (IL), 2C-Allen Tish (IL); 1LC-Ben Friesen (MI).

ADVANCED (20): 1-Amy Trudeau (IL), 2-Charles Haley (IN); 1C-Lee Pflugrad (WI), 2C-Judy Field (MI); 1LC-Georgina Flanagan (IL).

NOVICE (2): 1-Riley Bina (WI).

BADGER CLASSIC (8): 1-Julius High (KS), 2-David Presser (IL).

DOUBLES (11 teams): 1-Keene Marin (WI) & Beth Martinson (WI), 2-Gary Hines (WI) & Bruce Russell (WI).

BLITZ (20): 1-Sonya Sidky (WI), 2-Kurt Peterson (MN).

SPEEDGAMMON (16): 1-Sean Garber (IN), 2-Allen Tish (IL).

QUICKIES (16): 1-Kurt Peterson (MN).

SUPER EARLYBIRD JACKPOT (16): 1-Ray Fogerlund (NV), 2-Greg Adamavich (WI).

EARLYBIRD JACKPOT (16): 1-Jeff Nitschke (MN), 2-Carol Joy Cole (MI).

$100 SUNDAY JACKPOT (8): 1-Keene Marin (WI), 2-Frank Raposa (VA).

AFTER TOURNAMENT TOURNAMENT (10): 1-Jim Slomkoski (MI), 2-Jack Edelson (WI).

 

2013 Results

CHAMPIONSHIP (34): 1-John O'Hagan (IN), 2-Steve Brown (MN), 3/4-Rod Covlin (NY) / Sean Garber (IN); 1C-Ray Fogerlund (NV), 2C-Jerry Slomkoski (CA); 1LC-Neil Kazaross (IL).

ADVANCED (27): 1-Stan Livingston (WI), 2-Jack Edelman (WI); 1C-Scott Johnston (IN), 2C-Paul Baraz (IL); 1LC-Matt Johnson (WI).

NOVICE (3): 1-Mary Massey (WI).

BADGER CLASSIC (9): 1-Steve Brown (MN), 2-Rod Covlin (NY).

AMATEUR JACKPOT (16): 1/2-Paul Baraz (IL) / Sal Chehayeb (MI).

EARLY BIRD JACKPOT #1 (16): 1-Lucky Nelson (IL), 2-Jack Edelson (WI).
EARLY BIRD JACKPOT #2 (16): 1-Jesse Eaton (MN), 2-David Rockwell (IL).

DOUBLES (16): 1-Chuck Bower (IN) & Charlie Haley (IN), 2-Carter Mattig (IL) & Phil Simborg (IL).

CANCELGAMMON (16): 1-Kurt Peterson (MN), 2-Rod Covlin (NY).

BLITZ (40): 1-Rod Covlin (NY), 2-Linda Rockwell (IL).

1-POINT QUICKIES (32): 1-Paul Baraz (IL), 2-Ray Fogerlund (NV).

$50 JACKPOT #1 (8): 1-Carol Joy Cole (MI), 2-Rory Pascar (IL).
$50 JACKPOT #2 (8): 1/2-Mike Minkovski (IL) / Jim Slomkoski (MI).

USBGF/SIMBORG QUIZ: Open winner - Harold Rex (MI); Advanced winner - George Steele (TX).

AFTER TOURNAMENT (8): 1/2-Ray Fogerlund (NV) / Keene Marin (WI).

 

2012 Results

CHAMPIONSHIP (29): 1-John O'Hagan (IN), 2-Michael Flohr (IL); 1C-Tak Morioka (IL), 2C-Steve Klesker (IL); 1LC-Jesse Eaton (MN).

ADVANCED (28): 1-Sal Chehayeb (MI), 2-William Womack (WI); 1C-Stan Livingston (WI), 2C-Alex Owen (IL); 1LC-Alan Epstein (GA).

BEGINNER (3): 1-Amber McLean (IL).

BADGER CLASSIC (8): 1-Bill Riles (TX), 2-Neil Kazaross (IL).

AMATEUR JACKPOT (16): 1-Kurt Peterson (MN), 2-Eric Hiner (MN).

EARLY BIRD JACKPOT (16): 1-Rod Cazlen (NY), 2-Alex Gerding (FL).

DOUBLES (16): 1-Alex Owen (IL) & Oleg Raygorodsky (IL), 2-Steve Klesker (IL) & Ken Meng (IL).

CANCELGAMMON (8): 1-Jeff Nitschke (MN).

BLITZ (44): 1-Ed Bennett (NM), 2-Rod Cazlen (NY).

2-POINT QUICKIES (16): 1-Carol Joy Cole (MI).

$50 JACKPOT (8): 1/2-Petko Kostadinov (SC) / Bruce Russell (WI).

 

2011 Results

CHAMPIONSHIP (34): 1-Jeff Nitschke (MN), 2/3/4-Neil Kazaross (IL) / Ed O'Laughlin (VA) / Antoinette-Marie Williams (NY).

ADVANCED (21): 1-Vadim Nuniyants (WI), 2/3/4-Greg Adamavich (WI) / Judy Field (MI) / Jolie Rubin (IL).

BADGER CLASSIC (15+1): 1-Odis Chenault (CA), 2-Ed O'Laughlin (VA).

AMATEUR JACKPOT (8): 1-Steve Reuschlein (WI), 2-Jesse Eaton (MN).

EARLYBIRD JACKPOT (16): 1-David Todd (MO), 2-Steve Brown (MN).

CANCELGAMMON (16): 1-Keene Marin (WI), 2-Linda Rockwell (IL).

DOUBLES (11 teams): 1-Stepan Nuniyants (WA) & Vadim Nuniyants (WI), 2-Julius High (KS) & Antoinette-Marie Williams (NY).

BLITZ (24): 1/2-Adam Bennett (WI) / Steve Brown (MN).

 

2010 Results

Championship (31)
1-Rory Pascar (IL), 2-Bill Davis (IL), 3/4-Michael Flohr (IL) / Jim Slomkoski (MI).

Advanced (18)
1-John Baron (OH), 2-Oleg Raygorodsky (IL), 3-Greg Adamavich (WI).

Badger Classic (12)
1-Richard Munitz (NY), 2-Bill Riles (TX), 3-Sean Garber (IN).

Amateur Jackpot (8)
1-Eric Hiner (MN), 2-John Baron (OH).

Doubles (10 teams)
1-Bill Davis (IL) & Herb Roman (IL), 2-Chuck Bower (IN) & Sean Garber (IN).

Earlybird Jackpot (16)
1-Matt Cohn-Geier (IL), 2-Alex Gerding (FL).

Blitz (48)
1-Lucky Nelson (IL), 2-Jim Allen (NV).

Cancelgammon (16)
1-Bruce Russell (WI), 2-Keene Marin (WI).

Quickie Knockout #1 (16)
(16): 1-Scott Day (IN).

Quickie Knockout #2 (8)
1-Kye Hedlund (NC).

 

2009 Results

Championship (46)
1-Tak Morioka (IL), 2-Mary Hickey (OH), 3/4-Scott Casty (IL) / Neil Kazaross (IL); 1C-John O'Hagan (IN), 2C-Joe Freedman (VA).

Advanced (24)
1-Rose Sheedy (IN), 2-Lloyd Webber (VA); 1C-John Baron (OH), 2C-Cliff Mayoh (IL).

Badger Classic (24)
1/2/3-Gary Bauer (NJ) / Richard Munitz (NY) / Ed O'Laughlin (VA).

See full results
 

2008 Results

Championship (47)
1-Tim Mabee (IL), 2-Steve Brown (MN), 3-Matt Cohn-Geier (CA); 1C-Adam Bennett (WI), 2C-Neil Kazaross (IL).

Advanced (24)
1-Chris Knapp (Canada), 2-John Baron (OH); 1C-Eric Barr (MO).

Novice (5)
1-Ken Rotar (WI), 2-Lyle Rubin (IL).

Badger Classic (24)
1-Neil Kazaross (IL), 2/3-Steve Brown (MN) / Richard Munitz (NY).

See full results
 

2007 Results

Championship (51)
1-Bill Davis (IL), 2-David Rockwell (IL), 3-Ray Fogerlund (CA); 1C-Stick Rice (OH), 2C-Paul Weaver (AL).

Advanced (47)
1-Steve Maas (MN), 2-Ray Bills (MN), 3/4-Bachan Khosa (MN) / Dave Settles (IL); 1C-Ernie McCombs (TX), 2C-John Baron (OH).

Novice (5)
1-Susan Simpkins (IN), 2-Cherie Owens (AZ).

Badger Classic (32)
1-Steve Sax (CA), 2-Petko Kostadinov (SC), 3/4-Fred Kalantari (MN) / David Todd (MO).

See full results
 

2006 Results

Championship (37)
1-Jeff Nitschke (MN), 2-Art Moore (CA); 1C-Steve Brown (MN), 2C-Gary Schachtschneider (MN); 1LC-David Todd (MO).

Advanced (27)
1-Wayne Wiest (IL), 2-Dave Settles (IL); 1C-Greg Tomlin (IL), 2C-Adam Bennett (WI); 1LC-Jolie Rubin (IL).

Limited (9)
1-Steve Reuschlein (WI), 2-Bill Fady (IL); 1C-Sharon Steffens (IL).

Badger Classic (13)
1-Fred Kalantari (MN), 2-Stan Livingston (WI).

See full results
 

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/madis11/public_html/cms/templates/mbc_ja_purity/html/pagination.php on line 129

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/madis11/public_html/cms/templates/mbc_ja_purity/html/pagination.php on line 135

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/madis11/public_html/cms/templates/mbc_ja_purity/html/pagination.php on line 129

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/madis11/public_html/cms/templates/mbc_ja_purity/html/pagination.php on line 135
  • «
  •  Start 
  •  Prev 
  •  1 
  •  2 
  •  Next 
  •  End 
  • »


Page 1 of 2